A fogágybetegség, orvosi nevén parodontitis, a fogakat tartó szövetek gyulladásos betegsége, melynek következtében az ép fogak meglazulhatnak és elveszíthetjük azokat. A fogágybetegség kialakulásának számos oka lehet. Elsődleges tényező a fogakon felhalmozódó plakk, ezen kívül a szisztémás betegségek, öröklött genetikai tényezők is hozzájárulhatnak kialakulásához. A fogágybetegség főbb tünete a tasakképződés, tapadásveszteség és az alveoláris csont pusztulása. A gyulladásos folyamat eredményeként a parodontális tasakokban háborítatlanul szaporodhatnak a „parodontopatogén” baktériumok, amelyek felelősek a betegség kialakulásáért. Ezek eltávolítása, illetve számuk megfelelő szintre való redukálása a kezelés legfontosabb részét képezik. Ez azonban csak a betegek aktív közreműködésével valósulhat meg, tehát a gyógyulás közös munka eredménye lehet. A betegség progresszióját gyorsíthatja a dohányzás, a stressz és egyes szisztémás megbetegedések. A megbetegedést ma már gócnak tarjuk, mely kihat a szervezet egészére.
A Dr. Kiss-Dent Team rendelőben a szájhigiéniára szakosodott klinikai dentálhigiénikusok végzik a fogak megtisztítását az ínyfelszín felett és az ínyfelszín alatt, valamint megtanítják a pácienseinket a fogak, fogközök speciális tisztító eszközeinek használatára is. Szakszerűen és alaposan végzett szájápolással nagy mértékben csökkenteni lehet a gyulladást kiváltó a baktériumok számát és megelőzhető a fogágybetegség kialakulása, továbbá fenntartható egy egyensúlyi állapot, illetve megakadályozható a betegség kiújulása, progressziója.
A professzionális szájhigiénés eljárások után – előrehaladottabb stádiumban lévő fogágybetegség esetében – műtéti beavatkozások válnak szükségessé. Ilyenkor az elpusztult csontszövet helyén lévő gyulladásos sarjszöveteket távolítjuk el, illetve a baktériumokkal átitatott gyökérfelszínt tisztítjuk meg. A megtisztított, bioakceptibilis fogfelszínre visszatapad az íny, megállítható a gyulladás, és visszaszilárdul a fog. Bizonyos esetekben az elpusztult fogágyszövetek regenerációs műtéti megoldására is van lehetőség. Szükség esetén műgyökér implantátum beültetésével, vagy hagyományos fogpótlással tudjuk helyettesíteni a hiányzó, vagy menthetetlen fogakat.